2010 - Havreår i Bygdekvinnelaget
[08.01.10] Bygdekvinnelaget setter fokus på havre i år. Leder i Bygdekvinnelaget Kathrine Kleveland oppfordrer lokallag til å lage møter, mat og allsidig aktivitet rundt temaet havre.
Mat og matkultur er et viktig satsingsområdene i Bygdekvinnelaget. Havre er vår mat! Den er lettdyrket i Norge - den er kortreist og billig sammenlignet med mye annen mat. La oss sammen styrke vår egen bruk av havre - og utvide den til noe mer enn havregrøt til frokost.
Havre har mange helsegevinster: Les gjerne mer om havre hos Havreforeningen.
Send inn gode oppskrifter,. Følg med - 2010 blir et havreår!
1. Havre metter godt og lenge
fordi den inneholder vannløselige fibre som danner en gele. Det gjør at maten blir lengre i magesekken. Geleen gjør også at opptaket av næringsstoffer tar lengre tid.
2. Havre er godt for hjertet
både fordi den inneholder flerumettet fett og fordi den bidrar til å redusere kolesterol- nivået i kroppen. De vannløselige fibrene tar med seg nedbrutt kolesterol i tarmene og forhindrer dermed resirkulering av kolesterolet i kroppen.
3. Havre er godt for magen
fordi de vannløselige fibrene forbedrer tarmens mikroflora og gir mindre problemer med forstoppelse.
4. Havre er godt for formen og fasongen
fordi havre - og spesielt store havregryn - har lang nedbrytingstid (høy glykemisk indeks) og bidrar til å holde blodsukkeret stabilt slik at man ikke blir fristet til å spise for mye eller for ofte.
5. Havre er godt og rimelig
Frokost med havregryn, melk/yoghurt og frukt/syltetøy koster noen få kroner og er en rimelig, sunn og god start på dagen.





Skriv ny kommentar