Bygdekvinnelaget

- en moderne møteplass

Du er her

Fra venstre Kathrine Kleveland, Eirin Sund, Marianne Martinsen og Lars Haltbrekken

Genmat - nei takk

Skal vi for første gang få genmodifisert mat i norske butikker? Nettverk for GMO-fri mat og fôr med fler enn 150 000 medlemmer vil ikke det, og møter politikere, som her, Eirin Sund og Marianne Martinsen på Stortinget. Les også Kathrine Klevelands kronikk

Flere politikere har den siste tiden fått overrakt T-skjorte med teksten "Jeg elsker genteknologiloven". På bildet ses Ap-politikerne Eirin Sund og Marianne Martinsen som tok i mot leder i Naturvernforbundet Lars Haltbrekken, Marte Rostvåg Ulltveit-Moe, Bell Batta Torheim og Kathrine Kleveland til et informasjonsmøte om den aktuelle saken vedrørende mulig godkjenning av to genmodifiserte mais og en raps. Nettverk for GMO-fri mat og fôr fremhevet Norges svært gode genteknologilov, de ser heller ikke at dagens WTO-regelverk hindrer regjeringen i et avslag.

Flere møter er avtalt med politikere på Stortinget i uken som kommer.

Fredag 9. desember hadde Kathrine Kleveland kronikken "genmat - nei takk" der hun avslutter: Regjeringen har stadig utsatt avgjørelsen, men nå foregår det dragkamper mellom departementene. SV og Sp har uttalt at de ikke ønsker GMO, da må avgjørelsen stå på Arbeiderpartiet. Men jeg kan virkelig ikke tro alle i Arbeiderpartiet vil dette. Handler dette om handelstilpasninger Jonas Gahr Støre? Hva er norske myndigheter redd for som gjør at vi er villig til å selge verdens beste genteknologilov for to maistyper som tåler sprøytemiddel og som ingen etterspør?

Forbrukermotstanden er stor. COOP har gått ut og sagt at de tar forbrukerhensyn og ikke ønsker å selge disse to maistypene om de skulle komme på markedet.

Jeg er ikke prinsipielt i mot all GMO, men dagens GMO-er er ikke er gode nok. Derfor er jeg trygg på å være skeptisk, og forventer at regjeringen avslår søknadene og lar norske butikkhyller fortsatt være GMO-fri sone.

VedleggStørrelse
genmatneitakk_kleveland.docx139.69 KB
nationen091211.pdf87.76 KB

Flere bilder (klikk for større)