Høstens første medlemsmøte gikk til Bjune Gårdsdrift på Revetal
Og det var 11 spente medlemmer som gledet seg til å besøke og høre mer om hva de driver med på Bjune Gårdsdrift som ligger i nabokommunen vår.
Vi ble tatt godt i mot av Tone Kihle og Øyvind Bjune som fortalte om sin allsidige drift. De driver blant annet med produksjon av svin, storfe (rasen heter Beltet Galloway), korn og frø. De samarbeider med Tønsberg kommune om Grønn omsorg hvor voksne over 18 år kommer hver dag og får oppleve læring og mestring. Det er ansatte fra kommunen som drifter tilbudet.
Og de reiser rundt på markedet, griller og selger egenproduserte varer. I tillegg til at de har egen gårdsbutikk med egne varer og varer fra andre samarbeidspartnere.
En viktig samarbeidspartner er Kvelde Mølle. Vi fikk en omvisning i de store lagertankene til kornet. I tillegg til at vi fikk et fantastisk foredrag om korn og melets historie fra ca 5000 år tilbake og fram til i dag ved Espen Wingaard fra Kvelde Mølle. Mel er ikke bare mel og vi hørte om alle melsortene som Kvelde Mølle lager og selger. Og vi fikk også høre om bakgrunnen for begrepene "Å ha rent mel i posen" og "Første mann til mølla".
Og selvfølgelig fikk vi servert grilla hamburger fra gårdens egne griser med mye godt tilbehør. Mette og med mye ny kunnskap avsluttet vi med en runde i gårdsbutikken.
Takk for en flott opplevelse til Tone, Øyvind og Espen.
Her kan dere lese mer om Bjune Gårdsdrift: