Hopp til hovedinnhold

Sandnes Bygdekvinnelag

Referat fra Bussturen i Ryfylke

Dato: 3. september 2025
Destinasjon: Strand, Hjelmeland og Helgøy

Sandnes Bygdekvinnelag gjennomførte en innholdsrik og minnerik dagstur til vakre Ryfylke. Turen startet med buss fra Sandnes og gikk gjennom Ryfylketunnelen – verdens lengste og dypeste undersjøiske tunnel – før vi ankom Årdal.

Første stopp var hos treskulptør Eldfinn Austigard, som imponerte med sine eventyrfigurer og kunstverk. Her ble vi servert tradisjonsmat – saupskolter og bålkaffe – under åpen himmel.

Videre gikk turen til Helgøy, en tidligere veglaus øy som nå har fått fastlandsforbindelse. Vi fikk omvisning på de store fruktgårdene, smaksprøver på eplemost og innblikk i moderne fruktdyrking. Håkon Helgøy delte engasjerende historier om øyas utvikling og utfordringer.

Etter en rusletur i frukthagene og besøk på gardsutsalgene, avsluttet vi dagen med middag, dessert og kaffe på Ryfylkegarden i Strand. På hjemveien fikk vi også se Tusenårsrøysa, et monument reist for årtusenskiftet.

Turen var preget av godt nokså vær, god stemning og flotte naturopplevelser – en dag fylt med kultur, lokalmat og fellesskap.